Apple Distinguished Educator, w skrócie ADE, to pionier najlepszych praktyk edukacyjnych w oparciu o technologie Apple. Geneza ADE sięga roku 1994, kiedy to firma Apple uruchomiła specjalny program pod tą samą nazwą. Jego celem jest wyrażenie uznania dla wyjątkowych nauczycieli, którzy chcą zmieniać świat.
Nauczycieli z tytułem ADE na świecie jest niespełna 3 tysiące, z czego zaledwie 33% na co dzień uczy w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Indiach i Afryce, 39% w obu Amerykach, a 28% w Azji. W Polsce mamy kilkudziesięciu nauczycieli z tytułem ADE. Stanowią oni prestiżowe grono innowatorów i liderów, którzy pomagają innym nauczycielom w poszukiwaniu nowych możliwości wykorzystania urządzeń iPad i Mac w edukacji ukierunkowanej na indywidualne potrzeby i zdolności każdego ucznia. Są to osoby chętne, by eksplorować nowe pomysły i szukać niestandardowych rozwiązań w metodach pracy nauczyciela. W Polsce do grona ADE należy Marta Harat – nauczycielka angielskiego z Anglojęzycznej Szkoły Podstawowej Europejczyk w Bielsku-Białej, która tytuł otrzymała w 2019 roku. – O tytuł Apple Distinguished Educator starałam się przez jakiś czas rozwijając się przy wsparciu firmy Cortland, aż w końcu w 2019 roku przeszłam certyfikację. W pracy z urządzeniami iPad trzeba po prostu nabrać doświadczenia – przyznaje Marta.
W podobnym czasie, dzięki zaangażowaniu firmy iSpot, tytuł ADE uzyskała także Magdalena Olszewska, matematyczka z Prywatnych Szkół im. Leonarda Piwoni w Szczecinie. – Podczas wizytacji przed certyfikacją zawsze bardzo stresowałam się. Bo skoro sama od siebie dużo wymagam, to miałam przekonanie, że inni wymagają ode mnie jeszcze więcej. Ale gdy uświadomiłam sobie, że jestem dobra w tym, co robię i mam sukcesy, niepokój zniknął – Magda opowiada o pierwszych wizytacjach.

Co robi ADE?
Nauczyciele ADE to zaufani doradcy – doskonale orientują się w realiach integracji technologii ze środowiskiem szkolnym i ściśle współpracują z Apple w propagowaniu innowacyjnych rozwiązań dla edukacji. Jako zaangażowani promotorzy dzielą się z innymi nauczycielami swoją wiedzą na temat wykorzystania technologii w nowatorskich metodach dydaktycznych. Będąc autorami oryginalnych materiałów, publikują własne lekcje, podcasty czy cyfrowe książki. Te ostatnie wydają regularnie, tworząc je za pomocą różnych aplikacji, m.in. Pages. Dostęp do publikacji mają także nauczyciele nienależący do tej wyjątkowej społeczności.
ADE są ambasadorami idei wpływających na jakość nauczania i przyswajania wiedzy przez uczniów na całym świecie. Oferują pomysły oraz inspirację, a także dzielą się realnymi przykładami lekcji, z których skorzystać mogą wszyscy nauczyciele. – Za pośrednictwem Twittera jako społeczność ADE jesteśmy w stałym kontakcie ze sobą, ale także z deweloperami aplikacji – możemy powiedzieć, czego nam brakuje, albo zapytać, jak coś zrobić. Mam wrażenie, że tę społeczność tworzą zakręceni ludzie, którzy chętnie się uczą, próbują, a jak uda im się zrobić coś nowego, to wrzucają filmiki na Twittera i pokazują to innym – Marta Harat opowiada o korzyściach bycia ADE. Jednak co ważne, do wtorkowych pogawędek na Twitterze może dołączyć każdy nauczyciel. Po to, by porozmawiać z ADE, uczestnikami programu Apple Teacher i edukatorami z całego świata, a także zbudować własną globalną sieć kontaktów zawodowych.

Jak zostać ADE?
Zgłoszenia do programu Apple Distinguished Educator można składać raz w roku w jednym z 45 krajów na całym świecie. Czy jest trudno zdobyć tytuł ADE? Marta Harat wymienia: – Musiałam wykazać się, że robię coś więcej niż tylko uczę w szkole z wykorzystaniem technologii Apple – że szkolę nauczycieli, jestem pionierem, poszukuję wiedzy w tym obszarze, następnie dzielę się nią. Potem musiałam nagrać film o sobie, dokumentujący moją pracę, pokazujący jak uczę dzieci, szkolę i inspiruję nauczycieli, czyli wszystko to, co napisałam w aplikacji. Byłam wtedy jedyną osobą z Polski w 2019 roku, która uzyskała tytuł ADE. Certyfikacja jest przyznawana na 3 lata z możliwością przedłużenia.
Tworząc społeczność ADE i współpracując z firmą Apple i Ty możesz promować najnowsze i najbardziej twórcze pomysły wśród osób uczących się na całym świecie. Bycie członkiem społeczności ADE to więcej niż zaszczyt — to szansa na pozytywną zmianę jakości nauczania. Chcesz dołączyć do programu ADE?