Week, który może trwać rok
Prawie 12 tys. wydarzeń nauczyciele z polskich szkół zarejestrowali na stronie codeweek.eu w trakcie Europejskiego Tygodnia Kodowania 2022 (Code Week). W tym roku Code Week odbył się m.in w: Lęborku, Ustce, Wejherowie, Gdańsku, Słupsku, Bielsko-Białej, Siemianowicach Śląskich i Rumii. Czas inspirowania, rozwijania umiejętności cyfrowych i nauki myślenia obliczeniowego na dużą skalę za nami, zatem podsumujmy.

Ponad 2000 uczniów ze szkół z różnych regionów Polski i 10 trenerów Apple z Cortland wzięło udział w lokalnych wydarzeniach, warsztatach poświęconych kodowaniu w dniach od 8 do 23 października. Do tego tysiące pobranych materiałów instruktażowych, szkoleniowych i narzędzi. A ponadto godziny spędzone na rozwiązywaniu praktycznych zadań z najmłodszymi i z zaawansowanymi koderami ze starszych klas w języku Swift. Dzięki nauce kodowania ci, którzy marzą o zaprojektowaniu aplikacji, zbudowaniu robota czy w przyszłości skonstruowaniu latającego samochodu, są bliżej realizacji marzeń.
Event z zasadami
Code Week to inicjatywa promująca kodowanie i rozwój umiejętności cyfrowych wśród uczniów szkół podstawowych i drugiego stopnia. Pomysł bazuje na kilku kluczowych założeniach:
- Myślenie obliczeniowe, kodowanie, programowanie, informatyka, robotyka czy umiejętności cyfrowe są dostępne dla każdego.
- Każdy może wziąć udział w organizacji Europejskiego Tygodnia Kodowania.
- Inicjatywa ma charakter globalny.
- Dzielimy się wiedzą, pomysłami, najlepszymi praktykami.
- Wszystkie szkolenia i kursy online w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania są bezpłatne.
- Zachęcamy do kreatywności, innowacji i myślenia o przyszłości.
- Tworzymy społeczność wolontariuszy, nauczycieli, trenerów i organizatorów, czyli freaków kodowania.

Swift
Stworzony przez Apple język programowania Swift to narzędzie, w którym profesjonalni deweloperzy tworzą najpopularniejsze apki na iPhone’a, iPada, Maca, Apple TV i Apple Watch. Ale to także prosty do opanowania krok po kroku i użyteczny w praktyce język programowania, którego nauczyciele uczą dzieci i młodzież nie tylko podczas Code Week, ale i przez cały rok w Klubach Kodowania.
Z darmowymi materiałami stworzonymi przez Apple jako nauczyciel masz w ręce potężne narzędzie do rozwijania kluczowych kompetencji przyszłości. Dzieci od pierwszych klas szkoły podstawowej wkroczą w fascynujący świat interaktywnych łamigłówek i niezwykłych postaci z aplikacją Swift Playgrounds. Na starszych uczniów od klas 7-8 wzwyż czeka projektowanie i programowanie aplikacji inkluzywnych w języku Swift w środowisku Xcode.
Zakoduj: iPad
Pomimo iż funkcjonalność urządzenia iPad jest tak duża, wciąż zapomina się, że to doskonałe narzędzie do [tu wpisz co chcesz, ale my wpiszemy] kodowania i programowania. Aplikacja Swift Playgrounds na iPada służy do pierwszych eksperymentów z kodem. Dzieci czują się dorosłe, ponieważ używają prawdziwego kodu Swift, by rozwiązywać zagadki i prowadzić postać z gry przez świat 3D. Dlaczego to idealne rozwiązanie dla początkujących? Bo paradoksalnie Swift Playgrounds nie wymaga znajomości kodowania. Wystarczy iPad, appka i zajawka.

Tymczasem gdy młodzi programiści zaczną chłonąć wiedzę o języku Swift, mogą zacząć uczyć się SwiftUI. To platforma do tworzenia aplikacji bezpośrednio na iPadzie. W miarę poszerzania wiedzy, uczniowie mogą dodawać kod i elementy interfejsu do szablonu w Galerii aplikacji. Kiedy przyjdzie czas, stworzą własną aplikację od podstaw.
Drogi nauczycielu, gotowy na pobranie przewodników od Apple z serii „Każdy może kodować” i świetną zabawę? Pamiętaj, że Code Week to początek przygody z programowaniem. Wraz z uczniami możesz kontynuować naukę, korzystając z niżej podanych źródeł lub pod nadzorem trenerów Apple z Cortland. Z Klubem Kodowania Code Week trwa cały rok!